Ve skleníku rostou vitamíny i nyní

Date:

I když se s příchodem prvních mrazů většina řádků v zahrádce vyprázdní, v polykarbonátovém skleníku se vše zelená jako v jarním rozpuku. Dutinky v plastových výplních spolu s oparem vlhkosti vytvářejí ochranný štít, který chrání zeleninu až do příchodu trvalých zimních mrazů.

Pokud je rok příznivý, nevytápěný skleník může nabídnout čerstvou zeleninu i na sváteční vánoční stůl. Stačí jen vytipovat odolné odrůdy plodin a udělat vše proto, aby půda nepromrzla. Odměnou je čerstvá šťavnatá zelenina, plná vitamínů. Je začátek listopadu a to znamená, že skleník je v této chvíli štědrou zásobárnou cenné zeleniny pro kuchyň.

Listová zelenina chlad miluje

Chladná klima s krátkým dnem křehkým lístkem zelenin přímo prospívá. Překypují šťavnatostí, jakou si lze vychutnat pouze ve včasné jara a pozdního podzimu. Nasládlé a kořeněné šťávy z listů ostré sluneční paprsky nevytahují, a tak se chutě vyvíjejí stále intenzivněji. Listy nestárnou a zůstávají jemné a křupavé zároveň.

Favoritem nasládlé chuti jsou saláty určeny pro řez. Zatímco odrůdy Dubagold a Red Bowl vyčnívají své vlnité lístky vysoko nad záhon, zlatavé a Karmínová jakoby se ježily a nafukovaly do objemu. Jejich jemná chuť v mnohém překoná ledové saláty, které jsou hitem supermarketů.

Začervenalé lístky čínské hořčice Red Gigant s jemným náznakem pálivosti odhalují syrovou plnou chuť listového zeleného barviva, kterou si lze naplno vychutnat v křehčích a šťavnatejších lístcích asijské Mizuno. Jejich pronikavá plná chuť však může snad pouze s nadějemi soupeřit s kořeněnou palčivostí rukoly. Pokud k tomu přičteme do patice jemnou špenátovou chuť mangoldu Gator, jejich kombinací lze vytvořit i s tou nejjednodušší zálivkou desítky chutná tak, aby se na talíři nezunovali.

Sladké bulvičky potřebují čas a světlo

Není oblíbenější zeleniny z podzimního skleníku jako ředkvička. Pokud je dostatek světla, stačí jí čtyři týdny na to, aby vytvořila šťavnatou červenou bulvičky. Včasné odrůdy Primary F1 a Tercia v podzimním skleníku prosperují a pokud zůstanou v zemi o dva týdny déle, velikostí překonají vlašské ořechy. Postupný výsev je cestou k neustálému sběru, pokud ji však zastíní listy salátů z vedlejšího řádku, bulvičky se nevytvoří.

Vodníci okouzlí těm, kteří milují aromatickou a sladkou chuť kedlubny. Roste mnohem pomaleji než ředkvička, o to všestrannější je její použití. Na chlebu, v polévce, zeleninovém salátu či v rizotu chutná výtečně. I její středové listy jakoby chutí připomínaly mladý kel. Bílá Tokyo Cross F1 a s růžovou hlavičkou Primera F1 by neměly chybět v žádném skleníku.

Dost pro celou rodinu

Skleník s plochou deset čtverečních metrů dokáže zásobit i početnější rodinu štědrou nadílkou čerstvých vitamínů. Ba chvílemi se zdá, jakoby z řádků nic neubývalo. Všude, kde se uvolní kousek místa, okamžitě ho zaberou další listy. Je to jako v rajské zahradě, která neúnavně plodí pro radost zahrádkáře.

Vyplatí se pretrháva řádky a vytvářet tak prostor pro intenzivní rozrůstání. Přírůstky jsou mnohem objemnější než při seřezávání rostlinek a vyčkáváním na jejich regeneraci. I když všechny ze srdíčka vyženou nové lístky, trvá jim to déle než rozrůstání těch, které se vyhnuli sběru.

Voda a textilie jsou taktikou přežití

Suchá zem se v slunečném dni nedokáže nabít takovou ohromnou dávkou tepla, jako když jsou její póry zalité vodou. Proto zalévání je taktikou pro každý slunečný den, kdy teplota uvnitř i navzdory chladnému povětří vystoupí nad hranici 30 ° C. Čím je zálivka štědřejší – byť i studenou vodou ze sudu pod okapem – tím více tepla se v zemi uchová.

Aby v chladné noci neunikla, pomoc je prostá. Každý den před setměním třeba rostlinky přikrýt bílou netkanou textilií, která pod sebou udrží nahromaděné teplo. I když se objeví dvě mrazivé noci s teplotou pod -6 ° C, ve skleníku s polykarbonátovými výplněmi zůstane teplota v plusu.

Chrání je vzduch a vodní pára

Na rozdíl od fóliovníku či skleníku se skleněnými výplněmi, ten polykarbonátový dokáže iv podhorských oblastech udržet teplo uvnitř. Zatímco přes den se nabije teplem, v noci nějaký čas potrvá, než se ochladí vzduch v komůrkách jeho výplní a následně i hrubá vrstvička vysrážené vody a pár.

Teprve když se jejich teplota vyrovná vnějšímu vzduchu, začne se výrazně ochlazovat i vnitřek skleníku. Nic to, že na hliníkovém rámu je námraza a začínají se formovat kuličky ledu. Vzduch je stále nad hranicí mrazu a pod bílou textilií je příjemně teploučko.

Pokud však zima nadobro zavítá do kraje, po několika mrazivých dnech zůstanou v kondici pouze ty najotužilejšie zeleniny. Listový salát a vodníci. Pouze pokud byste mysleli na přezimování a vyseli si i špenát a polníček pro časný jarní sklizeň.

Předchozí článekJak zlepšit zahrádku
Další článekZ lesa do zahrady
pr článek

Popular

Další články autora
Related

Jaké má výhody spolupráce s finančním poradcem při výběru hypotéky?

Sjednávání hypotéky může být složitým a zdlouhavým procesem, který...

Chytré zavlažovací systémy

Chytré zavlažovací systémy kombinují moderní technologie s péčí o...

Osobním stylem k modernímu interiéru

V jednoduchých věcech může spočívat velká síla, a stejně...

Elektro revize: Klíčový servis od Pražské Revizní s.r.o.

Elektro revize je nezbytnou součástí jakékoliv nemovitosti, ať už...