Vybudujte si vyvýšený záhon

Date:

Mluví se o nich jako o moderních záhonech pro pohodlné pěstování zeleniny. Používali je však již naše prastaré mámy, které chtěly využít neúrodné kusy země ve dvorech či předzahrádkách. Na pěstování květin, bylinek nebo rychlení sazenic.

Možná máte sami kdesi u chodníku, okapu nebo sloupech místa, kde ze země vykukují betonové základy, na kterých ani skalničky nechtějí růst. Proměňte je na malé vyvýšené záhony, do kterých můžete vysadit byť kontejneru sazenice jahod. Ty vám už v příštím roce přinesou početnou úrodu sladkého ovoce.

Vymezte si prostor

Vyvýšený záhon nemusí být ani prostorný, ani vysoký. Neexistuje žádné pravidlo, které by určovalo ideální velikost. Důležité je pouze to, aby vznikl prostor s vhodnou hloubkou pro kořeny zamýšlené výsadby a šířkou dostatečnou na to, aby byla oporou pro nadzemní část rostlinek. Při jahodách můžeme hovořit o 15-centimetrovém vyvýšení nad úroveň terénu a 50-centimetrové šířce při trojúhelníkovém sponě výsadby.

Sluneční místo je vítáno, důležité je však vyhnout se kritickým místům. Pokud zaberete kočkám jejich vyšlapaných chodníček, budou brát nový záhon jako výzvu k hrabání. Pokud obsadíte místo pod okapovou linií střechy, kapky vody vám brzy vybijí v záhoně žlábek a zeminou znečistí rostlinky. Odhalte všechny nástrahy s předstihem.

Podklad zbavte plevele

Nespoléhejte na to, že vrstva zeminy udusí vytrvalé plevele. Vyčistěte prostor budoucího záhonu od kamenů a kořenů. Ty části zeminy, které lze zkypřit, prokopejte motykou, abyste nový záhon propojili s podzemní zásobárnou vláhy. Protože každé vyvýšení nad okolní terén znamená, že voda se bude snažit z půdy dostat co nejrychleji pryč.

Vytyčte si obvodové linie záhonu a využijte při tom vše, co již stojí na místě. Pokud sousedí záhon s chodníkem vytaženým nad úroveň terénu, použijte ho jako jednu ze stran. Ušetříte si materiál, čas i námahu. Nevyrábějte záhon, který je rozměry nad vaše síly, protože ho celý budete muset naplnit zeminou.

Obruba musí unést zátěž

Možná máte staré ostře pálené mrazuvzdorné cihly, možná se vám na okraji dvora povaluje staré silniční svodidlo, několik železničních pražců, nebo jste si vyhlédli desky, se kterými vytvoříte okraje budoucího záhonu. Ať se rozhodnete pro kterýkoli z materiálů, důležité je, aby byl dostatečně pevný na to, aby udržel zeminu na místě. Půda v zimě promrzá a zvětšuje svůj objem. Tlačí na oporu více než v suchých letních dnech.

Nejosvědčenějším způsobem je ukotvit obrubu do země. Natlučte staré ocelové trubky nebo pevné dřevěné kolíky do země a upevněte k nim drátem oporu tak, aby zůstaly ukryté uvnitř v záhoně. Takto získáte ucelený prostor, který na pohled připomíná velký nepřenosný květináč.

Živiny do zásoby

S mizerným podkladem a omezenými možnostmi obdělávání půdy je výhodné vytvořit při budování vyvýšeného záhonu zásobu živin na několik let. Ideálním materiálem je starý vyzrálý kompost s vůní rašeliny. Přebytek dusíku z něj už dávno odplavila voda a dnes je spíše zásobárnou organického materiálu pro mikroorganismy a drobné půdní živočichy. Právě ty zajistí kyprost zeminy a její úrodnost.

Upěchujte na dno záhonu 5-centimetrovou vrstvu kompostu a zasypte ho zeminou tak, aby pretŕčala několik centimetrů nad okraj obruby. Koncem léta ji obvykle najdete na zahrádce tam, kde jste vykopali brambory. Je zkypřená kořínky a rozpadá se na malé hrudky, s nimiž se dobře manipuluje.

pr článek

Popular

Další články autora
Related

Jaké má výhody spolupráce s finančním poradcem při výběru hypotéky?

Sjednávání hypotéky může být složitým a zdlouhavým procesem, který...

Chytré zavlažovací systémy

Chytré zavlažovací systémy kombinují moderní technologie s péčí o...

Osobním stylem k modernímu interiéru

V jednoduchých věcech může spočívat velká síla, a stejně...

Elektro revize: Klíčový servis od Pražské Revizní s.r.o.

Elektro revize je nezbytnou součástí jakékoliv nemovitosti, ať už...