Slyšeli jste už někdy o listových zeleninách s exotickými názvy – mibuna, Mizuna a komatsuna? Rostou neuvěřitelně rychle a v truhlících se jim líbí. Křupavý lístkový salát tak můžete mít po celý rok. I bez zahrádky.
Aniž jste měli jakékoliv zahrádkářské zkušenosti, vyrostou i na vašem balkoně. Ze dne na den budete pozorovat jako rostlinky mocných a potrvá pouze dva týdny, než budou připraveny pro první včasný sběr. Rychleji to snad už ani nejde.
Záhon v nádobě
Ochranu před přehřátím, nepřetržitou zásobu vody a dostatek prostoru pro růst – toto vše jim dokáže zajistit samozavlažovací truhlík umístěný ve stínu. Vodní rezervoár v jeho spodní části pomalu provlhčuje substrát a v noci do sebe akumuluje chlad aby zmírnil denní horka. Čím méně stresu rostlinky pocítí, tím sladší jejich lístky budou. A to je pro úspěch rozhodující. Obzvlášť pokud trávíte mimo domácnosti více času než v ní.
Ve vysokém truhlíku s délkou 100 centimetrů naroste dostatek salátu k slavnostnímu obědu 4-členné rodiny. Nám se osvědčily pevné a objemné květníky Siesta Lux od pláště. Pokud je postavíte k tradičnímu 60-cetimetrovému truhlíku s muškáty, připomínají více štědrou zahradní záhon jako stísněnou nádobu na pěstování. Když rostlinky pokryjí povrch substrátu, stresové období mají na této záhony za sebou.
Lehký substrát udrží vodu
Přírodní pěstební substrát z kapsy je jistější volbou jako zemina ze zahrady. Je vzdušný a zdravé kořeny rostlin ním přerůstají mnohem rychleji než obyčejnou půdou. To dává rostlinkám při pěstování značný náskok. Čím rychleji se kořeny rozvětví, tím rychleji získá rostlinka oporu a začne čerpat živiny pro růst svých lístků. Ty jsou pro vytváření zelené hmoty a soustřeďování chutí klíčové.
Nejvhodnější je substrát vyroben z rašeliny, predhnojený směsí organických hnojiv. Ty dokáží zajistit zásobu živin přibližně na 100 dní pěstování. Jelikož rašelina samotná je mrtvou rostlinnou hmotou, ze které všechny živiny už vyčerpaly mikroorganismy, neobejde se bez přihnojování. K tomu však při dvoutýdenním růstu asijských listových zelenin myslet netřeba.
Naplňte truhlík do dvou třetin a upěchujte jeho obsah. Zbytek doplňte jemným přisypáním a zarovnáním povrchu asi tak centimetr pod okraj truhlíku. Pro srovnání povrchu ním stačí intenzivně zatřást do stran.
Centimetr pod povrch
Semínka mibuny, Mizuno a komatsuny jsou dostatečně velké na to, abyste je uměli cíleně ukládat na povrch substrátu. Rozmístěte je v dvoucentimetrové odstupech po celém povrchu a tupým koncem tužky jejich zatlačte pod povrch. Jednoduché a přesné.
Dírky které vzniknou se vytratí po první startovací zálivce. Plastová láhev s děrovaným víkem je pro polévání ideální. Jemné proudy vody nevyplavou semínka z jejich pečlivě určených míst. Nyní už jen nalít vodu do rezervoáru a přikrýt truhlík průhlednou fólií na první dva dny, dokud se zpod země objeví děložní lístky. Od tohoto momentu se začíná skvělé divadlo, které končí sklizní.
Opatrně, jsou jemné
Potrvá pár dní, dokud rostlinky substrát prokoření a získají v něm oporu. Jelikož voda z rezervoáru nedokáže vzlínat až k povrchu truhlíku, první dny se bez doplňování vláhy neobejdou. Lahvička s dírkami by rostlinky vyvalila a zbytečně by tuto šanci promarnit svou energií pro opětovné vztyčení. Výhodnější je sáhnout po rozprašovači a obnovit vláhu ve svrchních centimetrech substrátu jemnou mlhou.

Každý večer vidět jak moc od rána vyrostly. Všechny tři rostlinky mají stejně rychlý růst, liší se pouze tvarem listů. Je úžasné každé ráno sledovat, jak se na jejich okrajích vytvořily malé kapičky vody z ranní mlhy. Jakoby sbírali vodu pro nadcházející horký den.
Jakmile dosáhnou výšku 5 centimetrů, stanou se dostatečně odolnými na to, aby si vystačili s vláhou v substrátu. V tomto okamžiku už jejich kořínky dorostly do poloviny hloubky truhlíku, kde je vlhkosti více než dost. Teď už třeba sledovat pouze plovákový ukazatel vody v rezervoáru a doplňovat ji podle potřeby.
Příroda nespí
O malé rostlinky projevují zájem dřepčíci a motýli běláska zelného. Dřepčíci obvykle mnoho škody nenadělají. V listech vyhryzl malé kulaté dírky o průměru 1-2 milimetry. Motýli kladou na listy drobné vajíčka, ze kterých se po 7-10 dnech líhnou drobné zelené housenky. Ani ty však nestihnou nadělat škody, protože sběr zelených lístků přichází dříve, než stihnou nějaké škody napáchat.